Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátkosrstý pinč

23. 3. 2012

 Rakouský krátkosrstý pinč je velice živý a pohyblivý pes, přátelský, odvážný a inteligentní, tvrdý sám k sobě.Tento pes velice rád štěká. Má velice rád svoji rodinu. Je to pes, který poslechne pouze svého pána - toho, kdo ho vychoval. Jde tedy o psa jednoho pána. Původně byl rakouský krátkosrstý pinč psem farmářů - střežil dům, chytal krysy a myši, pomáhal farmářovi shánět dobytek. Farmy nebyly oplocené a tak bylo nutné, aby pes neměl lovecký pud. Pes je vynikajícím hlídačem, plným temperamentu.

Rakouský krátkosrstý pinč má hlavu tvarem připomínající hrušku, lebka je široká, nadočnicové oblouky klenuté, stop je vyznačený. Čenich je plný a krátký, ne zašpičatělý ani moc široký. Otevřená oční víčka jsou okrouhlá, nos velký, černý u žlutočerných psů a tmavě játrově zbarvený u hnědých. Oči má tento pes velké a tmavé. Uši polovzpřímené, někdy vzpřímené, nejčastěji má uši sklopené dopředu. Krk má krátký až střední, silný se širokou šíjí. Tělo má dobře vyznačený kohoutek. Bedra a hřbet jsou krátká, široká, svalnatá. Bedra má lehce klenutá, ale tzv. velbloudí hřbet je již nežádoucí. Hrudník má Rakouský krátkosrstý pinč dlouhý a hluboký, široký, sudovitý. Záď je široká, ani příliš plochá, ani příliš skloněná. Ocas je zavinutý do kruhu a stočen na záda. Srst je krátká a drsná. Barva srsti je nejčastěji rezavá, černá, hnědá. Přípustné je i bílé označení. Výška v kohoutku je ideální 55 až 65 cm, hmotnost je minimálně 25 kilogramů.

Rakouský krátkosrstý pinč potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž. Může být držen jako pracovní pes na farmě. Je to všestranný pes, který může pomoci s ledasčím, ale není tak specifikovaně zaměřen jako například kolie nebo cattledog. Chcete-li štěně pro farmu, musíte hledat, protože ne všechna jsou vhodná pro tuto práci. Mnoho rakouských pinčů se také díky své hbitosti uplatňuje pro agility, flyball, záchranářský výcvik, jako ovčácký pes, terapeuticky (ale ne každý je vhodný) a také se většinou rádi vystavují. Rakouský krátkosrstý pinč se velice rychle učí a je nadaným žákem. Výcvik však musí být přísný. Vynikají v kurzech obratnosti a s dobrým vychovatelem budou dobří i v kurzech poslušnosti. K ostatním psům bývá toto plemeno dominantní, avšak s kočkami a ostatními domácími zvířaty vychází dobře (zvykejte psa již od štěněte). K cizím lidem přistupuje tento pinč opatrněji a udržuje si odstup. Péče o srst není náročná, je dostačující, když pejska jednou za týden přikartáčujeme, abychom mu odstranili odumřelé chlupy.